Alışveriş

Alaş Kımız Çiftliği

Alaş Kımız Üretme Çiftliği de bulunan Kazak otağında içebileceğiniz ve at sütü olarak bilinen kımız, dünyanın en sağlıklı sütleri arasında gösterilmektedir. Hizmetlerin tamamı geleneksel Türk ve Orta Asya kimliği taşımaktadır ve ayrıca ‘otağ’ adı verilen Türk Çadır’ında müzik dinleyebileceğiniz alanlar bulunmaktadır.

Kurudere/Nazarköy

Kurudere köyünde, boncukçuluk yapmakta olan ustaların, bu konunun son temsilcileri olduğu bilinmektedir. Ayrıca, bu mesleğe göz boncukçuluğu da denilmektedir. Rengarenk boncukların yapım aşamalarını izleyebileceğiniz bir çok küçük dükkan ve bunların satıldığı mekanlar bulunmaktadır. Kemalpaşa merkezine 4.5 km uzaklıkta bulunan Nazarköy ya da bilinen adıyla Kurudere’ye yolunuz düştüğünde, yaklaşık olarak 40 yıllık bir geçmişe sahip göz boncukçuluğu hakkında bilgi almadan dönmemenizi ve Dede adıyla bilinen bir şahsın yatırını görmeden ilçeyi terketmemenizi öneririz.

İlçede bulunan kanyonlar sayesinde, boncukçuluğun yanı sıra dağcılık ve bunu spor haline getiren insanlardan oluşan dağcılık kulüplerini de görmek imkanınız bulunmaktadır. Hafta sonlarında büyük ilgi gören kanyon gezilerine katılabilir ve ayrıca köy merkezinde satılan ancak anavatanları Nif Dağı olan şifalı otlardan elinizle edinebilme fırsatı yakalayabilirsiniz. Ayrıca Nazar Cafe Restorant adındaki nadide mekanda çayınızı yudumlayıp dinlenirken, boncuk ustalarının el emeği göz nuru işleyişlerini de izleyebilirsiniz.

Çiniliköşk

Çiniliköşk kendisi ile aynı adı taşıyan Çiniliköy sınırları içerisinde yer alan ve en özel çini çalışmalarının sergilendiği özel bir müzedir. Ümran Baradan’ın yapmış olduğu tablolar ve seramik işlerini görmenizi ve bu ödüllü eserlerin birer fotoğrafını edinmenizi tavsiye ederiz. Ayrıca, 49 ülkenin sanatçılarının da burada yapmış olduğu heykel çalışmalarını görebileceğiniz  Ümran Baran Güzel Sanatlar Müzesi, sabah 9 ile akşam 5 arasında hizmete açıktır.

Yeşilköy ve Antik Mozaik Atölyeleri

Burası Kemalpaşa ilçe merkezine 15 km uzaklıkta bulunan ve Nif ile Mahmut Dağı arasında, dört bir yanı ormanlar ile çevrilmiş, görülmeye değer bir orman köyüdür. İsminden de anlaşılacağı üzere, yeşil rengin hakim olduğu köyde, 2005 yılında 9 Eylül gibi bir çok üniversitenin başlatmış olduğu Antik Mermer Mozaki çalışmalarına rastlayabilirsiniz. Bu çalışmaların sağlamış olduğu ekonomik ve sosyo – kültürel yatırımlar sonucunda, çevre illerden ve diğer bölgelerden gelen ziyaretçiler, köyün tanınmasını sağlamıştır. Özellike kadın ve yaşlı nüfüsun katılımları ile dikkat çeken mermer mozaik yapım çalışmalarında Zeugma, Ayasofya ve Metropolis gibi tarihi ve önemli eserler işlenirken, hat yazıları, bordürler ve madalyonlar gibi farklı tür örnekler de ortaya konulmaktadır. İlçeye geldiğiniz de hediyelik eşya olarak edinebileceğiniz pek çok seçenek bulunmaktadır. Son ve ek bir bilgi olarak, Tunus Havalimanı’nın mermer mozaiklerinin sağlayıcıları, bu köyde yaşayan yerliler ve onlara yardım ve katkılar sağlayan öğrencilerdir.